2010թ. Էդմունդ Ս.Մասկիի անվան կրթաթոշակների ծրագիր
2009թ. հոկտեմբերի 19-ին, Երևանի ամերիկյան անկյունում տեղի ունեցավ հերթական դասախոսությունը «2010թ. Էդմունդ Ս.Մասկիի անվան կրթաթոշակների ծրագիր» թեմայով: Բանախոսը Միջազգային հետազոտությունների և փոխանակումների ծրագրերի խորհրդի ներկայացուցիչ Լիլիլթ Ոսկանյանն էր:
Լիլիթ Ոսկանյանը դասախոսություն կարդաց Էդմունդ Ս.Մասկիի անվան կրթաթոշակների ծրագրի վերաբերյալ, որը ներկայացվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության կրթական և մշակութային հարցերի բաժնի կողմից և Հայաստանում իրականացվում Միջազգային հետազոտությունների և փոխանակումների խորհուրդ (Այռեքս) կազմակերպության միջոցով: Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս բարձրագույն կրթություն ունեցող քաղաքացիներին ուսումը շարունակել Միացյալ Նահանգներում` մագիստրոսի աստիճան ստանալու համար:
Բացի ուսումնական ծրագրով նախատեսված դասընթացներին հաճախելուց, մասնակիցները պետք է իրականացնեն համայնքային ծառայությունների ծրագրեր, ինչպես նաև մասնակցեն մասնագիտական պրակտիկայի: Մրցույթին կարող են մասնակցել նախկին Խորհրդային Միության շատ երկրների, այդ թվում` նաև Հայաստանի քաղաքացիները:
Դասախոսության մասնակիցները մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեցին Միացյալ Նահանգներում ուսումնառության համար: Նրանք տվեցին բազմաթիվ հարցեր` հայցադիմումների, ուսանողական վիզաներ և ֆինանսական աջակցություն ստանալու վերաբերյալ, ինչպես նաև հետաքրքրվեցին ԱՄՆ-ում հյուրընկալող բարձրագույն ուսումնական հաստատություն ընտրելու հնարավորության մասին: Ամերիկյան անկյունը Այռեքս-ի հետ համատեղ կազմակերպել էր այս հանդիպումը` նպատակ ունենալով խթանել կրթական հնարավորությունները Միացյալ Նահանգներում:

On October 19, 2009, the Yerevan American Corner hosted a public lecture entitled "2010 Edmund S. Muskie Graduate Fellowship Program." The guest speaker was International Research and Exchanges Board (IREX) representative Lilit Voskanyan.
Ms. Voskanyan presented an informative lecture about the Edmund S. Muskie Graduate Fellowship program, which is a program of the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the United States Department of State, and is administered by IREX. This program provides opportunities for Master’s level study in the United States. In addition to course work, fellows perform community service projects and conduct internships. The competition is open to citizens of many former Soviet countries, including Armenia.
Participants expressed an active interest in studying in the United States and asked questions about the application process, student visas, financial support, and if they can choose their own host institution. The American Corner organized the meeting in cooperation with IREX to promote academic opportunities in the United States. For more information about the Muskie program please visit the IREX Armenia web page: www.irex.am