Իմ դիվանագիտական կարիերան
2010 թ. մարտի 20-ին Երևանի ամերիկյան անկյունը կազմակերպեց «Ամերիկացիները ամերիկյան անկյունում» շարքի հերթական դասախոսությունը:«Իմ դիվանագիտական կարիերան» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ամերիկյան դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տնօրեն Թոմ Միթնախտը:
Պարոն Միթնախտը ներկայացրեց դիվանագետի իր կարիերան: Նա ասաց,որ ամերիկյան դիվանագետները ասպարեզ են գալիս տարբեր մասնագիտական կրթությամբ: Համալսարանն ավարտելուց հետո նա իր կարիերան սկսել է բանկային համակարգում: Հետո որոշել է աշխատանքի անցնել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում: Դիվանագիտական աշխատանքը արժանապատիվ մասնագիտություն է: Ամեն տարի հազարավոր երիտասարդ մասնագետներ են դիմում դիվանագետ դառնալու ցանկությամբ: Պարոն Միթնախտը ներկայացրեց նաև դիվանագետների ընտրության գործընթացը:
Հարցերի և պատասխանների ժամանակ, պարոն Միթնախտը մանրամասն խոսեց իր կարիերայի և այն երկրների մասին, ուր այցելել էր: Դասախոսության վերջում պարոն Միթնախտը լուսանկարներ ցուցադրեց, որոնք պարզաբանում էին դիվանագետի մասնագիտության որոշ հետաքրքիր կողմեր, և թե ինչպես են ապրում դիվանագետների ընտանիքները: Մասնակիցները հաճույքով լսեցին նրա հումորով շաղախված պատմությունները: Լսեցին նաև Մեքսիկայում, Խորվաթիայում, Ռուսաստանում և Չիլիում նրա դիվանագիտական ծառայության դժվար ժամանակահատվածի մասին պատմություններ:
Դասախոսությանը ներկա էին շուրջ 40 ուսանողներ և ամերիկյան ծրագրերի շրջանավարտներ: Նրանք շատ հարցեր տվեցին, որոնք վերաբերում էին դիվանագիտական աշխատանքի առավելություններին և դժվարություններին, դիվանագետ դառնալու համար անհրաժեշտ որակավորմանը և մի երկրում դիվանագտական ծառայության թույլատրելի ժամանակահատվածին և այլն: Դասախոսության ավարտին մասնակիցները հստակ պատկերացում կազմեցին դիվանագիտական ծառայության անցնելու դեպքում այդ աշխատանքի պահանջների, առավելությունների և դժվարությունների մասին:

My Career as an American Diplomat
On March 20, 2010, the American Corner in Yerevan organized a public lecture entitled "My Career as an American Diplomat." Our guest speaker was the U.S. Embassy Public Affairs Officer Tom Mittnacht.
Mr. Mittnacht recounted his career as a diplomat. He explained that American diplomats come from a variety of backgrounds. After the finishing the university, he began a career in banking. Later, he decided to join the State Department. The Foreign Service is a proud profession and every year thousands of young professionals apply to become a diplomat. Mr. Mittnacht explained the selection process.
During the question and answer session, Mr. Mittnacht spoke in more detail about his career and the countries he has visited. He showed pictures that illustrated some of the interesting aspects of the profession and how the families of diplomats live. The audience enjoyed hearing his humorous stories and stories about some of the more difficult times of his career in Mexico, Croatia, Russia and Chile.
Around 40 students and alumni were present at the lecture. They asked many questions about the advantages and disadvantages of a Foreign Service career, the necessary qualifications for becoming a diplomat, how many years can a diplomat stay in one country, etc. After the lecture participants had a clearer understanding of the requirements, advantages and disadvantages of pursing such a career.