Ամերիկյան անկյունը տոնում է Հուլիսի 4-ը խաղ-վիկտորինայով և տորթով
20102. hուլիսի 3-ին`շաբաթ օրը Երևանի ամերիկյան անկյունը կազմակերպեց «Հայերը ամերիկյան անկյունում» շարքի հերթական դասախոսություն-վիկտորինան` «Ինչ գիտենք ԱՄՆ մասին» խորագրով: Թեման ներկայացրեց Ֆուլբրայթ ծրագրի 2007-2008թթ. շրջանավարտ Աստղիկ Շահխաթունին:
Օրիորդ Շահխաթունին ներկայացրեց բազմաթիվ փաստեր Միացյալ Նահանգների աշխարհագրության, պատմության, բնության, բուսական ու կենդանական աշխարհի, ազգային խորհրդանիշների, ճարտարապետության, մշակույթի և ավանդույթների, նշանավոր մարդկանց և քաղաքական համակարգի մասին:
Մասնակիցները, որոնք բաժանվել էին երկու խմբի` նրանք, ովքեր եղել են ԱՄՆ-ում և նրանք, ովքեր դեռ հնարավորություն չեն ունեցել այնտեղ ճամփորդելու, մեծ ոգևորվածությամբ էին պատասխանում դասախոսության ընթացքում տրվող հարցերին: Առավել ակտիվ 15 մասնակիցները պարգևատրվեցին մրցանակներով (Ամերիկայի մասին գրքեր և տեղեկատուներ, փոքրիկ հուշանվերներ):
Դասախոսությունից հետո բոլոր մասնակիցները` միանալով ԱՄՆ դեսպանատան հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տնօրեն Կարեն Ռոբլիին և ԱՄՆ դեսպանատան տեղեկատվական ռեսուրս կենտրոնի տնօրեն Ներսես Հայրապետյանին գրադարանի բակում տոնեցին հուլիսի 4-ը` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 234-րդ տարելիցը: Տիկին Ռոբլին ևԵրևանի քաղաքային կենտրոնական գրադարանի տնօրեն Հասմիկ Կարապետյանը կտրեցին ԱՄՆ-ի դրոշի պատկերով զարդարված տորթը: Մասնակիցները վայելեցին տորթը և քննարկեցին անկյան ամառային գործունեության ծրագրերը:
Դասախոսությանը ներկա էին ավելի քան 35 մասնակիցներ (համալսարանի ուսանողներ, հասարակական կազմակերպությունների անդամներ և տարբեր մասնագետներ): Նրանք ոչ միայն ԱՄՆ-ի մասին նոր տեղեկատվություն ստացան, այլև հաղորդակցվեցին անգլերենով:

American Corner Celebrates July 4th with Quiz Game and Cake
On July 3, 2010, the Yerevan American Corner organized a public lecture and quiz game entitled “The USA: What We Know.” Fulbright alumna Astghik Shahkhatuni served as featured speaker.
Ms. Shahkhatuni presented numerous facts about the United States, covering many aspects of its geography, history, nature, flora and fauna, national symbols, architecture, culture and traditions, famous people, and political system.
The lecture included quiz questions, which were enthusiastically answered by the participants, who were divided into two groups - those who had been in the U.S. and those who have not yet had the opportunity to travel there. The most active 15 participants were awarded prizes including publications about America, reference books, and small souvenirs.
After the lecture, all the participants including U.S. Embassy Public Affairs Officer (PAO) Karen Robblee and Information Resource Center director Nerses Hayrapetyan headed to the library courtyard to celebrate July 4th, the 234th anniversary of the United States of America’s independence. Ms. Robblee and Hasmik Karapetyan, Director of the City Central Library, cut a delicious cake designed like the US flag. Students and other guests enjoyed the cake and discussed the Corner’s summer activity plans.
More than 35 participants including university students, NGO members, and professionals, attended. They not only gained a lot of new information about the U.S., they also practiced their English skills.