Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունները
2011-ի հոկտեմբերի 26-ին Երևանի ամերիկյան անկյունը կազմակերպեց «Ամերիկացիները ամերիկյան անկյունում» շարքի հերթական դասախոսությունը: «Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունները թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ամերիկյան դեսպանության իրավախորհրդատու Սթիվ Կեսլերը:
Պարոն Կեսլերը խոսեց նոր քրեական դատավարության օրենսգրքի մասին, որը ԱԺ կողմից նախատեսվում է հաստատել հաջորդ վեց ամիսների ընթացքում: Նա նշեց քրեական դատավարության օրենսգրքի մեջ առաջարկվող փոփոխությունների երկու առավելությունները: Առաջին առավելությունն այն է, որ հայ դատավորներից պահանջվելու է դատավարությունից առաջ լսումներ անցկացնել որոշելու, թե արդյոք օրինական ճանապարհով է ձեռք բերված դատական ապացույցները:
Նոր օրենսգրքի երկրորդ առավելությունը այն է, որ ոստիկաններից կպահանջվի վկայություն տալ դատավարության ընթացքում, որը դատավարությունները կդարձնեն ավելի արդար և դրանք կհամապատասխանեն մարդու իրավունքների վերաբերյալ եվրոպական համաձայնագրին: Ոստիկաններից դատավարության ժամանակ վկայություն պահանջելը (և ոչ թե սոսկ հիմնվելը ոստիկանության գրավոր բացատրագրերի վրա), կլինեն առաջին քայլերը պահանջելու ոստիկանությունից պատասխանտու լինել իրենց վարքագծի համար:
Դասախոսությանը ներկա էին ավելի քան 20 երիտասարդ մասնագետներ, բուհերի ուսանողներ և դպրոցի շրջանավարտներ: Մասնակիցները տվեցին բազմաթիվ հարցեր և ակտիվորեն ներգրավվեցին իրավագիտության տարբեր հարցերի քննարկմանը: Սա Սթիվ Կեսլերի 14-րդ դասախոսությունն էր Հայաստանի ամերիկյան անկյուններում, որը նրա մեծ ներդրումն է` ուղղված Հայաստանի ամերիկյան անկյունների ծրագրերի աջակցությանը:

The Proposed Changes to the Criminal Procedure Code of Armenia
On Wednesday, October 26, 2011, the U.S. Embassy Legal Advisor Steve Kessler held a public lecture at AC Yerevan entitled 'The Proposed Changes to the Criminal Procedure Code of Armenia.'
Mr. Kessler talked about the new Criminal Procedure Code, that is expected to be adopted in the next 6 months. He has talked about two advantages of the new proposed Criminal Procedure Code. The first advantage is that Armenian judges would be required to hold a hearing before the trial to determine whether the prosecution’s evidence had been legally obtained.
And the second advantage of the new code is that police would be required to testify at trial, which would make Armenian trials fairer and in compliance with the European Convention on Human Rights. Requiring police to testify at trial (and not just rely on their written police reports) would be the first step to holding police accountable for their conduct.
More than 20 young professional, university and school students and graduates attended the lecture. Participants asked many questions and were actively engaged by the speaker in discussion of various aspects of Armenian jurisprudence. This was the 14th public lecture by Steve Kessler presented at all four American Corners Armenia, which is outstanding contribution to support the American Corners program.
| 21.03.2012 2:30pm | U.S. Presidential selection system Dear Patrons and Friends, On Wednesday March 21st at 14:30, you are cordially invited to the Vanadzor American Corner to the "Americans at the American Corner" public lecture entitled " U.S. Presidential selection system." |