Ամերիկյան կրթություն. տեսական և պատմական հեռանկարներ
2011թ.նոյեմբերի 16-ին Երևանի ամերիկյան անկյունը կազմակերպեց «Ամերիկացիները ամերիկյան անկյունում» շարքի հերթական դասախոսությունը: «Ամերիկյան կրթություն. տեսական և պատմական հեռանկարներ» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ԱՄՆ Ֆուլբրայթ փոխանակային ծրագրի դասախոս Ջեյն Գրինվուդը:
Բանախոսը ներկայացրեց ամերիկյան կրթության հիմնական տեսակները` սկսած ավանդական կրթությունից, որն իր մեջ ընդգրկում է հասարակությանը համապատասխան ավանդույթներ: Կրթության այս տեսակը շեշտը դնում է ուսուցանելու և ոչ` սովորելու վրա: Տիկին Գրինվուդը նաև նշեց փորձարարական, վարքագծային և ճանաչողական ուսուցման կարևորության մասին, որոնցից յուրաքանչյուրը արդյունավետ սովորելու համար առանձնահատուկ մի միջոց է: Այս բոլոր տեսությունները մեզ լուծումներ չեն տալիս, սակայն ուղղորդում են մեր ուշադրությունը կարևոր լուծումներ գտնելու:
Տիկին Գրինվուդը նշեց նաև կրթության մեջ կարգապահության դերի մասին: Թեև այս մոտեցումը հիմք է հանդիսանում մաթեմատիկայի և գիտության ոլորտների համար, սակայն այն կիրառելի է նաև շատ ուրիշ բնագավառներում: Բանախոսը նշեց նաև, որ յուրաքանչյուր ոք պետք է իմանա, որ ուսուցման գործընթացում ձախողումները անխուսափելի են:
Դասախոսությանը ներկա էին շուրջ 40 մասնակից, որոնցից շատերը Երևանի պետական համալսարանի ,Վալերի Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի ուսանողներ էին: Նրանք բազմաբնույթ հարցեր հնչեցրին ամերիկյան կրթության տարբեր աստիճանների վերաբերյալ: ԱՄՆ դեսպանատան տեղեկատվական ռեսուրսների կենտրոնի տնօրեն Ներսես Հայրապետյանը խոսեց միջազգային կրթության շաբաթի մասին և ԱՄՆ պետքարտուղարության միջազգայւին տեղեկատվական ծրագրերի կողմից հրատարակված ամսագրեր բաժանեց հարցուպատասխանին ակտիվորեն մասնակցող ուսանողներին: Դասախոսության մասնակիցները գոհ էին կրթության բնագավառի վերաբերյալ իրենց գիտելիքները հարստացնելու համար:

American Education: Theoretical and Historical Perspectives
On November 16, 2011, the Yerevan American Corner organized an "Americans at the American Corner" public lecture entitled "American Education: Theoretical and Historical Perspectives” presented by U.S. Fulbright Scholar Jane Britt Greenwood.
The lecturer presented the main categories of American education starting with traditional education, which involved long established customs that society has traditionally deemed appropriate. This type of education focuses on teaching, not learning. Ms. Greenwood also stated the importance of experimental, behavioral, and cognitive education, each being a unique way to effectively learn. All of these theories do not give us solutions, but they do direct our attention to the variables that are crucial in finding solutions.
Ms. Greenwood also noted the importance in the structure of the discipline. This approach is based in the fields of science and mathematics, but is applicable in many areas. The lecturer also mentioned that it is very important for people to know that in the process of learning, failures are inevitable.
There were around 40 participants at the lecture, many of which were students representing Yerevan State University after V. Bryusov and Yerevan State University. They asked various questions about the different categories of American education. The IRC Director Nerses Hayrapetyan spread the word about the International Education Week and disseminated IIP print e-journals to students who were actively participating in the after-lecture questions and answers session. The participants were pleased to enrich their knowledge on the field of education.
| 21.03.2012 2:30pm | U.S. Presidential selection system Dear Patrons and Friends, On Wednesday March 21st at 14:30, you are cordially invited to the Vanadzor American Corner to the "Americans at the American Corner" public lecture entitled " U.S. Presidential selection system." |